Zabawa w dom lalek, a rozwój dziecka

Co, tak wciągającego i ponadczasowego jest w zabawie domkami dla lalek, że tyle pokoleń dziewczynek, nieprzerwanie chce się nimi bawić?

Domy lalek są stałym elementem dziecięcego świata zabaw od setek lat. Zabawa prowadzona na postawie dziecięcych scenariuszy powstających na podstawie obserwacji świata dorosłych oraz zasad panujących w domu, to wyraźnie pierwotna potrzeba każdego dziecka. Dzieci obserwują i powielają w zabawie zachowania, kontakty towarzyskie schematy zachowań utrwalając je jednocześnie i przekradając na późniejsze życie. 

Zabawa, która poprawia zdolności werbalne 

Oprócz nauki kontaktów towarzyskich, dzieci poszerzają również swoje słownictwo za pomocą zabawy w domek dla lalek. Uczą się, jak opowiadać sytuacje, które dzieją się w domku dla lalek, a nawet jak opisywać niektóre pokoje i przedmioty, zachowania. Zabawa domkami dla lalek może być sposobem na to, aby dziecko było ćwiczyło mówienie na głos, co przychodzi łatwiej kiedy bawi się z dorosłymi lub z rówieśnikami.

Zabawa poprawiająca motorykę 

Domki dla lalek zwykle składają się z małych przedmiotów, które trzeba przenosić lub przestawić w różne miejsca. Zabawa tymi drobiazgami jest doskonałym treningiem dla małych dzieci, które dopiero zaczynają rozwijać swoje zdolności motoryczne. Zabawa w domek dla lalek pomaga również rozwijać postrzeganie przez dzieci relacji przestrzennych lub sposobu, w jaki rzeczy pasują do siebie w określonej przestrzeni. Przekłada się to na umiejętność i rozumienie matematyki w okresie szkolnym. 

Zabawa budząca kreatywność dziecka 

Kiedy dziecko bawi się domkami dla lalek, wyobraża sobie różne sytuacje, w których mogą znajdować się „ludzie” mieszkający w tym domu. Zabawki, tak jak w normalnym życiu, mogą jeść wspólny obiad, mogę wymieniać dziecku pieluchę w czasie czy biorą ślub. Ten rodzaj zabawy pomaga dzieciom łączyć elementy codziennego życia z fantazją dzięki czemu rozwijają swoją wyobraźnię, ćwiczą pamięć i relacje społeczne. W domu zabawek istnieje nieskończona liczba konfiguracji do zbadania i historii do opowiedzenia. 

Back To Top